نقل قول نوشته اصلی توسط Razoniaz [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
سلام. بله دوست عزیز. البته پیشنهاد می کنم برای اطمینان کتابهایی هم در این زمینه مثل کتاب „نظری به موسیقی” اثر زنده یاد استاد خالقی و ... را مطالعه بفرمایید.
در مورد جمع آوری نت شاهد و ایست و متغیر دستگاهها و آوازهای مختلف هم سعی می کنم یک جدول کامل تهیه کنم و در اختیار شما قرار بدهم.
با سلام وتشکر از جناب دانشمند که در زمینه آموزش موسیقی ایرانی مخصوصا ساز سنتور زحمات زیادی متحمل میشن و سخاوتمندی ایشون در این زمینه قابل تحسین و تقدیر هست.
در خصوص جدولی که صحبتش شده دقیقا من همین جدول و تا یه جایی تکمیل کردم ولی در بعضی گوشه ها به مشکل برخوردم و وقتی خواستم از اینترنت کمک بگیرم به این تاپیک رسیدم. درصورت امکان این جدول و تهیه بفرمایید مطمنا راهنمای خوبی خواهد شد. و البته سوالی که باعث شده من به فکر تهیه این جدول بیفتم این بود که احتمال داره در یه دستگاه دو گوشه متفاوت باشن که مشخصه های نت شاهد و ایست و متغیر همسانی داشته باشند؟و اگه احتمالش هست چرا گوشه های متفاوتی در نظر گرفته میشن آیا میشه گردش ملودی باعث بشه که متفاوت درنظر گرفته بشن؟در مورد این جدول گوشهایی که من درنظر گرفتم از کتاب دوره ابتدایی استاد پایور هست.
در فایل پیوست قسمتی از جدولی که تهیه کردم و ناقصه رو ارسال میکنم. امیدوارم جناب دانشمند روی این مسله وقت بزارن و کاملش کنن.
[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]